COST Action IC1004 "Cooperative Radio Communications for Green Smart Environments"

2011 - 2015
IC1004

IC1004 is the Action on Cooperative Radio Communications for Green Smart Environments and belongs to the ICT Domain. This Action addresses research issues in the field of cooperative radio communications to make our society cleaner, safer, and more energy efficient.
The Action goals are as follows:
- to increase knowledge of cooperative communications applied to Green SEs (GSEs), by exploring and developing new methods, models, techniques, strategies and tools, in a context enriched by deep industry-academia links;
- to play a supporting role to European industry, by ensuring all Working Groups are focused toward aspects of interest toindustry;
- to train young researchers in the field of cooperative radio communications for GSEs, via annual training schools.
The Action is guided by the Management Committee, formed by no more than two representatives of each country that signed the MoU. It involves scientists from more than 100 research intitutions, below only some of them are mentioned.

AUT
Vienna University of Technology
CAN
Communications Research Centre
DNK
Aalborg University
FIN
Nokia Ovj
FIN
Aalto University
FRA
Orange Labs
FRA
Telecom ParisTech
DEU
Karlsruher Institut fur Technologie
DEU
Technische Universität Braunschweig
ITA
Consorzio Nazionale Interuniversitario per le Telecomunicazioni / Università di Bologna
IRL
Dublin City University
PRT
Instituto Superior Tecnico - Technical University of Lisbon
Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya
Universitat Politècnica de Catalunya
Universidad Carlos III de Madrid
Universitat Politecnica de Valencia
Universidad Politecnica de Cartagena
GBR
University of York
USA
Motorola Mobility Inc.
brus's picture
Paweł
Kułakowski
kulakowski@kt.agh.edu.pl
kt.agh.edu.pl/~brus
po wcześniejszym uzgodnieniu mailowym

Dr Paweł Kułakowski obronił doktorat dotyczący systemów wieloantenowych MIMO na AGH w roku 2007. Po doktoracie ponad dwa lata pracował na uniwersytetach Technical University of Cartagena, University of Girona i University of Castilla La Mancha w Hiszpanii. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Telekomunikacji AGH. Jego zainteresowania naukowe dotyczą nano-sieci komunikacyjnych, sieci 5G i IoT, sieci samo-organizujących się oraz algorytmów lokalizacji bezprzewodowej. W latach 2011-15 współprzewodniczył europejskiej grupie naukowej zajmującej się komunikacją bezprzewodową w środowisku indoor w projekcie COST Action IC1004 on Cooperative Radio Communications for Green Smart Environments. Obecnie jest w komitecie zarządzającym kolejnego projektu typu COST: IRACON Inclusive Radio Communication Networks for 5G and beyond. W roku 2008 otrzymał grant MNiSW "Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców". W roku 2010 był głównym organizatorem warsztatów naukowych dotyczących sieci sensorowych w Kanadzie. W roku 2014 uzyskał stypendium MNiSW dla młodych wybitnych naukowców. Jest laureatem dwóch nagród za najlepsze publikacje konferencyjne. Pełni również funkcję edytora wykonawczego w czasopiśmie Transactions on Emerging Telecommunications Technologies.

Pawel Kulakowski received a Ph.D. degree in telecommunications from the AGH University of Science and Technology, Krakow, in 2007. Currently he is working there as an assistant professor. He also worked for a few years in Spain, as a visiting professor at Technical University of Cartagena, University of Girona, University of Castilla-La Mancha, and University of Seville. He coauthored more than 30 scientific papers, in journals, conferences, and as technical reports. He was also involved in numerous research projects, especially European COST Actions: COST2100, IC1004, and CA15104 IRACON, focusing on wireless sensor networks, indoor localization, and wireless communications in general. His current research interests include molecular communications and nano-networks. Dr. Kulakowski was recognized with several scientific distinctions, including 3 awards for his conference papers, a scholarship for scientific mobility and a scholarship for young outstanding researchers. He is an executive editor in Transactions on Emerging Telecommunications Technologies.

May, 2011