CARMEN

2008-2010
CARMEN
CARrier grade MEsh Networks

CARMEN, CARrier grade MEsh Networks, aims at studying and specifying a wireless mesh network supporting carrier grade triple-play services in future heterogeneous mobile/fixed network operators environments. Based on the assumption that future mobile operator networks will be comprised of a common core network and several access networks, the CARMEN access network will complement existing access technologies by exploiting low costs mesh networking techniques. The project proposes the integration of heterogeneous wireless technologies in a multi-hop fashion to provide scalable and efficient ubiquitous Internet access.  To address integration issues of such heterogeneous technologies Carmen introduces a layer 2.5 located between the technology and the routing layer able to abstract technology specific primitives into a common set of events and commands for upper layers. These can make use of this information to dynamically adapt functions such as routing, mobility and monitoring. Carmen will use special purpose capacity handling algorithms exploiting natural features of the mesh networks such as availability of multiple links between two peers (i.e. multipath) or the use of broadcast instead of unicast to alleviate load in the mesh network. CARMEN will focus on three layers, namely the technology, the message transfer and self-configuration & management to ultimately provide a complete solution for setting up and maintaining a cost-effective carrier grade wireless mesh network. Exploitation of the obtained results will be guaranteed by the strong operator background of the project leading to use case implementation and public demonstrations of the Carmen key concepts.

ESP
Wtorek, 13.00-14.00
consultations:
Tuesday, 13.00 - 14.00

Marek Natkaniec otrzymał tytuł magistra inżyniera w r. 1997 oraz stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie telekomunikacja w r. 2002 na Wydziale Elektrotechniki Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W r. 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie telekomunikacja na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego zainteresowania są związane z sieciami bezprzewodowymi i w szczególności obejmują: lokalne sieci bezprzewodowe, projektowanie protokołów komunikacyjnych, zagadnienia jakości obsługi, a także modelowanie oraz analizę wydajności pracy sieci teleinformatycznych. Pracował jako członek komitetu programowego wielu konferencji międzynarodowych. Jest także recenzentem w czasopismach i konferencjach międzynarodowych. Pracuje bądź pracował aktywnie w takich projektach europejskich, jak: MOCOMTEL, PRO-ACCESS, DAIDALOS I, DAIDALOS II, CONTENT, CARMEN, MEDUSA, HECTOR, FLAVIA, PROACTIVE i RESCUE. Uczestniczy również w realizacji projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz projektów dla przemysłu. Jest zaangażowany w proces standaryzacji architektury GANA dla ETSI. Pracuje jako ekspert oraz konsultant w dziedzinie  sieci bezprzewodowych dla operatorów telekomunikacyjnych. Jest także członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Telekomunikacja Cyfrowa: Technologie i Usługi. Od roku 2005 jest opiekunem studenckiego koła naukowego „Telephoners”. Posiada status członka seniora IEEE. Jest współautorem sześciu książek oraz ponad stu publikacji naukowych.

Marek Natkaniec received the M.Sc., Ph.D., and Ph.D.Hab. degrees in telecommunications from the AGH University of Science and Technology, Krakow, Poland in 1997, 2002, and 2013 respectively. In 1997 he joined AGH University of Science and Technology as a researcher. Now, he works as an assistant professor at the Department of Telecommunications. His general research interests are in wireless networks. Particular topics include wireless LANs, protocol design, modeling and performance evaluation of communication networks, quality of service, and cooperation of networks. He has served as a Technical Program Committee member in many international conferences. He is a reviewer for international journals and conferences. He has actively participated in several European projects (MOCOMTEL, PRO-ACCESS, DAIDALOS I, DAIDALOS II, CONTENT, CARMEN, MEDUSA, HECTOR, FLAVIA, PROACTIVE, RESCUE) as well as grants supported by the Ministry of Science and Higher Education. He is involved in standardization activities for ETSI. He serves as an expert and a consultant to telecom operators in the area of wireless networks. He is a member of the Editorial Board of Digital Communications - Technologies and Services journal. Since 2005 he is advisor of the students' scientific circle "Telephoners". He is a senior member of IEEE. Marek Natkaniec has co-authored six books and over 100 research papers.

January, 2008