NOBEL 1

2004 - 2006
NOBEL
NOBEL: Next generation Optical network for Broadband in Europe

The main goal of the IST Integrated Project NOBEL (FP6-506760) was to carry out analysis, feasibility studies and experimental activities on innovative architectures, technologies and solutions for core and metro networks supporting broadband services. NOBEL contributed to the 6th FP IST strategic objective 'Broadband for All' enhancing European competitiveness in the development of IP/Optics core and metro optical networks. Specifically the project was aiming at: reaching a critical mass in demonstrating architectures and solutions for a market-mass adoption of broadband and optical connectivity; enhancing EU leading-edge R&D on low-cost optical technologies; reinforcing EU position in Standardisation Bodies and Fora (ITU, OIF, IETF) in order to create a consensus view on a common European network vision with advanced and innovative solutions for B4all.

Telecom Italia
lason@kt.agh.edu.pl
optilab.kt.agh.edu.pl
Poniedziałek, 13.00-14.00

Artur Lasoń ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki, specjalność Telekomunikacja, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w roku 1992. W tym samym roku uzyskał stypendium naukowe i odbył staż w ośrodku naukowo-badawczym firmy ALCATEL SESA w Madrycie, Hiszpania. W roku 1999 uzyskał stopień doktora nauk technicznych z zakresu informatyki. Od roku 1992 związany z Katedrą Telekomunikacji AGH. Odpowiedzialny jest za prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu systemów światłowodowych i sieci dostępu abonenckiego. Prowadzi wykłady, zajęcia projektowe i laboratoryjne zarówno dla studentów studiów dziennych, jak i słuchaczy Studium Podyplomowego. W Katedrze Telekomunikacji AGH uczestniczył w pracach międzynarodowych projektów badawczych, między innymi ACTS 038 BBL, IST LION, e-Photon/ONe, BONE NoE, IST NOBEL I/II. Główne obszary zainteresowań badawczych obejmują szerokopasmowe sieci dostępowe, sieci optyczne, włączając w to optyczne sieci transportowe i sieci GMPLS/ASON. Artur Lasoń jest współautorem czterech książek i licznych artykułów publikowanych w czasopismach i materiałach konferencyjnych.

Artur Lasoń received his M.Sc. degree in telecommunications from AGH University of Science and Technology in 1992. In 1992 he was granted a three months scholarship in R&D Centre of ALCATEL SESA, Madrid, Spain. In 1999 he received from AGH Ph.D. degree. In 1992 he joined Department of Telecommunications at the AGH University of Science and Technology where he is responsible for lectures, projects and laboratories of the fibre optic communication, data transmission systems and broadband access networks. He was involved in few international research projects: ACTS 038 BBL, IST LION, e-Photon/ONe, BONE NoE, IST NOBEL I/II. He participated also in some grants supported by National Science Council. Main research interests includes optical transport networks and broadband access technologies. Artur Lasoń is the co-author of 4 books (in Polish) and numerous 40 technical papers.

January, 2004