INTOM

2009-2011
INTOM
Integrated Intelligent System for Surveillance and Identification of Moving Objects for Safety Purposes

The project aims at development and implementation of an integrated monitoring system of moving objects, with particular emphasis on vehicles. The pilot work will be carried out in cooperation with Headquarters Voivodship Police in selected Polish cities. There are plans to conduct pilot implementations in Kraków, Kielce, and Gdańsk, because of the possibility of reducing travel expenses related to the development and preparation of the system. The proposed monitoring system primarily uses GPS and GSM technology. System will also be integrated into the stationary monitoring systems, including network cameras and speed cameras. The system can be used to track and identify criminals, also moving without means of transport.

AGH PL University of Science and Technology, Department of Telecommunications
The University of Computer Engineering and Telecommunication
Hi-Tech Energy Systems
dziech's picture
prof. dr hab. inż.
Andrzej
Dziech
Prof.
profesor zwyczajny
dziech@kt.agh.edu.pl
Po wczesniejszym uzgodnieniu
consultations:
by appointment

Prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech - tytuł mgr inż. w zakresie elektroniki i telekomunikacji oraz stopień dr inż. w zakresie telekomunikacji uzyskał w Instytucie Elektroniki w St. Petersburgu odpowiednio w roku 1970 i 1973. Stopień dr hab. w dziedzinie telekomunikacji otrzymał w 1978 r. w Politechnice Poznańskiej. Od 1986 r. jest profesorem tytularnym. Jego działalność naukowa obejmuje takie dziedziny jak: telekomunikacja cyfrowa, kodowanie, teoria informacji i sygnałów, przetwarzanie sygnałów i obrazów, kompresja danych, sygnały i recesy losowe. Pracował w wielu zagranicznych uniwersytetach ostatnio w latach 2001-2003 zatrudniony był jako visiting profesor na Uniwersytecie w Wuppertalu w Niemczech. Jest autorem lub współautorem ponad 180 publikacji i 5 książek. Wypromował 18 doktorów nauk technicznych. Otrzymał 4 nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest koordynatorem projektu 7. Programu Ramowego INDECT.

Professor Andrzej Dziech, Ph.D. Hab. - received his M.Sc. and Ph.D in telecommunications from the Electro-technical Institute in Leningrad, Faculty of Automation and Computer Science, in 1970 and 1973. He received postdoctoral degree in engineering, Science Tech, from the Poznan University of Technology, Faculty of Electrical Engineering in 1978. He is full professor from 1986. His fields of interest are related to digital communication, image and data processing, data compression, information and coding theory, random signals, computer communications networks and signal processing. He has worked in number of foreign universities, most recently in 2001-2003 he worked as a visiting professor at the University of Wuppertal in Germany. He co-authored 180 publications including 5 books. He promoted 18 Ph.D. students and approx. 100 M.Sc. He was awarded 4 times by Ministry of Education of Poland for his research achievements. He serves as a co-ordinator of FP7 project INDECT.

glowacz's picture
Andrzej
Głowacz
aglowacz@agh.edu.pl

Andrzej Głowacz uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w 2007 roku. Zatrudniony jest obecnie na stanowisku adiunkta w Katedrze Telekomunikacji AGH. Posiada doświadczenie z realizacji licznych prac wdrożeniowych oraz projektów badawczych Unii Europejskiej, m.in. INSIGMA (jako Zastępca Koordynatora Konsorcjum), INDECT, GAMA, OASIS Archive, CARMEN, DAIDALOS, DAIDALOS 2, EuroNGI i EuroFGI. Jego główne obszary zainteresowań zawodowych: inteligentne systemy informacyjne, systemy multimedialne, rozpoznawanie wzorców, mechanizmy QoS w sieciach bezprzewodowych, współczesne protokoły transportowe oraz techniki programowania złożonych systemów. Jest autorem ponad osiemdziesięciu publikacji i raportów technicznych. Pełni także rolę recenzenta międzynarodowych czasopism, konferencji oraz projektów naukowych.

Andrzej Glowacz received his Ph.D. in telecommunications from the AGH University of Science and Technology in 2007. He is currently an Assistant Professor at the AGH University. Andrzej Glowacz has been working on numerous commercial projects, and EU research projects including INSIGMA (as Deputy Project Coordinator), INDECT, GAMA, OASIS Archive, CARMEN, DAIDALOS, DAIDALOS 2, EuroNGI, and EuroFGI. His main professional areas of interest are intelligent information systems, multimedia systems, pattern recognition, wireless QoS, modern transport protocols, and advanced systems programming. He is the author of over eighty scientific papers and technical reports; he also serves as a reviewer of international journals and conferences.

August, 2009