Teleinformatyka

Teleinformatyka
 Dedykowana strona kierunku studiów Teleinformatyka znajduje się pod adresem: http://teleinformatyka.kt.agh.edu.pl
 
To nowatorski kierunek studiów dziennych – inżynierskich i magisterskich – prowadzonych przez Katedrę Telekomunikacji na Wydziale IET AGH. Program studiów powstał we współpracy z wiodącymi firmami z branży IT, uzyskał akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako kierunek unikatowy oraz uwzględnia wnioski płynące z raportu Ernst & Young dotyczącego oczekiwanych kwalifikacji i kompetencji absolwentów.
 
W nowoczesnych, świetnie wyposażonych salach wykładowych i laboratoriach nasi studenci uczą się projektowania i optymalizowania sieci informatycznych i telekomunikacyjnych, poznają zagadnienia związane z protokołami sieciowymi, bezpieczeństwem sieci i inżynierią ruchu teleinformatycznego. Szybko wykorzystują zdobytą wiedzę – praktyczne zajęcia w laboratorium zaczynają się u nas już na pierwszym roku, a zajęć laboratoryjnych mamy najwięcej na całym wydziale! W zakresie zajęć dydaktycznych stale współpracujemy m.in. z firmami Akamai, Cisco, Comarch, Dreamlab, Ericpol, Intel, Motorola, Nokia czy Orange.
 
Absolwenci naszego Wydziału są cenionymi specjalistami, poszukiwanymi przez operatorów sieci komórkowych, dostawców usług internetowych i producentów oprogramowania dla sieci. Badania rynkowe dowodzą, że specjaliści z branży IT należą do najlepiej zarabiających grup zawodowych!
 
 
 

 
 
Czym zajmuje się teleinformatyka?
 
Teleinformatyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki i techniki, łączącą osiągnięcia informatyki z osiągnięciami telekomunikacji i stanowi podstawę dla sektora IT (Information Technology). Teleinformatyka jest w tej chwili jednym z podstawowych czynników gospodarczego i społecznego rozwoju każdego kraju.
 
Wszelkiego rodzaju informacje – zdjęcia, dźwięki, filmy czy tekst – są przechowywane i przesyłane w formie cyfrowej. Dzięki powszechności telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer i w końcu komputerów możemy być aktywnym i inteligentnym konsumentem i twórcą w świecie cyfrowych mediów. Narzędzia i systemy, które to umożliwiają, są właśnie domeną teleinformatyki. Ale nie tylko, bo przecież rozwiązania teleinformatyczne zapewniają bezpieczeństwo naszych informacji w cyfrowym świecie, co więcej - dbają o nasze osobiste bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym. Teleinformatyka zajmuje się również rozwojem systemów wspomagających nas w życiu codziennym, takich jak transport, e-administracja, e-bankowość czy elektroniczna wymiana dokumentów.
 
Rozwój teleinformatyki nie byłby możliwy bez rozwoju sieci telekomunikacyjnych i sieci komputerowych, choć dzisiaj granice między nimi systematycznie się zacierają. Sieci lokalne i abonenckie – przewodowe, światłowodowe i radiowe – pozwalają nam praktycznie zawsze, wszędzie i przy użyciu rozmaitych urządzeń korzystać z zasobów sieci Internet, która dzisiaj świadczy usługi triple play (Internet, telefon, telewizja). Efektywne przesyłanie informacji w sieci Internet nie byłoby możliwe bez rozwoju sieci światłowodowych, oplatających cały kraj i łączących Polskę ze światem zewnętrznym.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie http://teleinformatyka.kt.agh.edu.pl/
 

 

Polish